Vicor Corporation MI-J50-IY-F1
MI-J50-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-J50-IY-F1
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 50W
Datasheet Download
MI-J50-IY-F1.pdf
Availability of MI-J50-IY-F1
QUANTITY
MI-J50-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J50-IY-F1
Internal Part NumberEIS-MI-J50-IY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J50-IY-F1
Related LinksMI-J50, MI-J50-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J50-IY-F1 Details Description
Related parts for MI-J50-IY-F1
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 4.63V 10MSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLR HOTSWAP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 151.2W 5.4A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf