Vicor Corporation MI-J50-IY-S
MI-J50-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-J50-IY-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 50W
Datasheet Download
MI-J50-IY-S.pdf
Availability of MI-J50-IY-S
QUANTITY
MI-J50-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J50-IY-S
Internal Part NumberEIS-MI-J50-IY-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J50-IY-S
Related LinksMI-J5, MI-J50-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J50-IY-S Details Description
Related parts for MI-J50-IY-S
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CODEC-FILTER PCM 5V 20-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD323F datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 275' datasheet.pdf
CONN COUPLER 40A 240V 20FT CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf