Vicor Corporation MI-J61-IY-F1
MI-J61-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-J61-IY-F1
Brief Description
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W
Datasheet Download
MI-J61-IY-F1.pdf
Availability of MI-J61-IY-F1
QUANTITY
MI-J61-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J61-IY-F1
Internal Part NumberEIS-MI-J61-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)125V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.16A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J61-IY-F1
Related LinksMI-J61, MI-J61-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J61-IY-F1 Details Description
Related parts for MI-J61-IY-F1
CONN HOUSNG 16POS .100" DL CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 15BIT 65MSPS 56-TQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 3.5MM ANGLED datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf