| Internal Part Number | EIS-MI0603L221R-11 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Filters | |
| Family | Ferrite Beads and Chips | |
| Series | MI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Impedance @ Frequency | 220 Ohm @ 100MHz | |
| Current Rating | 2A | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Filter Type | Differential Mode - Single | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Height (Max) | 0.037" (0.95mm) | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |