Microchip Technology MIC2004-0.5YM5
MIC2004-0.5YM5 picture photo
Mfg. Part Number
MIC2004-0.5YM5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
MIC2004-0.5YM5.pdf
Availability of MIC2004-0.5YM5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2004-0.5YM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2004-0.5YM5
Internal Part NumberEIS-MIC2004-0.5YM5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,050
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)500mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesLoad Discharge
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2004-0.5YM5
Related LinksMIC2004, MIC2004-0.5YM5 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2004-0.5YM5 Details Description
Related parts for MIC2004-0.5YM5
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC SEQUENCER QUAD ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 0804 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3.5A DPAK datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 191MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf