Microchip Technology MIC2005-1.2YM6
MIC2005-1.2YM6 picture photo
Mfg. Part Number
MIC2005-1.2YM6
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6
Datasheet Download
MIC2005-1.2YM6.pdf
Availability of MIC2005-1.2YM6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2005-1.2YM6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2005-1.2YM6
Internal Part NumberEIS-MIC2005-1.2YM6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1.2A
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesSlew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2005-1.2YM6
Related LinksMIC2005, MIC2005-1.2YM6 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2005-1.2YM6 Details Description
Related parts for MIC2005-1.2YM6
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.65M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf