Microchip Technology MIC2005-1.2YM6
MIC2005-1.2YM6 picture photo
Mfg. Part Number
MIC2005-1.2YM6
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6
Datasheet Download
MIC2005-1.2YM6.pdf
Availability of MIC2005-1.2YM6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2005-1.2YM6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2005-1.2YM6
Internal Part NumberEIS-MIC2005-1.2YM6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingBulk
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1.2A
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesSlew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2005-1.2YM6
Related LinksMIC2005, MIC2005-1.2YM6 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2005-1.2YM6 Details Description
Related parts for MIC2005-1.2YM6
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf