Microchip Technology MIC2006-0.5YM6-TR
MIC2006-0.5YM6-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2006-0.5YM6-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-6
Datasheet Download
MIC2006-0.5YM6-TR.pdf
Availability of MIC2006-0.5YM6-TR
QUANTITY
MIC2006-0.5YM6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2006-0.5YM6-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2006-0.5YM6-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)500mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesSlew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2006-0.5YM6-TR
Related LinksMIC2006-, MIC2006-0.5YM6-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2006-0.5YM6-TR Details Description
Related parts for MIC2006-0.5YM6-TR
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 0.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS STR .100" TIN datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X16 S-GRADE 3M datasheet.pdf
ASSY RND 1POS 37.7MM 17.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf