Microchip Technology MIC2013-0.5YML-TR
MIC2013-0.5YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2013-0.5YML-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.5A 6-MLF
Datasheet Download
MIC2013-0.5YML-TR.pdf
Availability of MIC2013-0.5YML-TR
QUANTITY
MIC2013-0.5YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2013-0.5YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2013-0.5YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)500mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2013-0.5YML-TR
Related LinksMIC2013-, MIC2013-0.5YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2013-0.5YML-TR Details Description
Related parts for MIC2013-0.5YML-TR
CONN PLUG 3MM 11POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END .5M datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf