Microchip Technology MIC2014-0.8YM5-TR
MIC2014-0.8YM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2014-0.8YM5-TR
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5
Datasheet Download
MIC2014-0.8YM5-TR.pdf
Availability of MIC2014-0.8YM5-TR
QUANTITY
MIC2014-0.8YM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2014-0.8YM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2014-0.8YM5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)800mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesLoad Discharge
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2014-0.8YM5-TR
Related LinksMIC2014-, MIC2014-0.8YM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2014-0.8YM5-TR Details Description
Related parts for MIC2014-0.8YM5-TR
CONN SHROUD 22POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR LI-ION SYS 32-QF datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TIMER 240VAC SPDT 5A datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf