Microchip Technology MIC2016-0.8YM6TX
MIC2016-0.8YM6TX picture photo
Mfg. Part Number
MIC2016-0.8YM6TX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-6
Datasheet Download
MIC2016-0.8YM6TX.pdf
Availability of MIC2016-0.8YM6TX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2016-0.8YM6TX Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2016-0.8YM6TX
Internal Part NumberEIS-MIC2016-0.8YM6TX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)800mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesSlew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2016-0.8YM6TX
Related LinksMIC2016-, MIC2016-0.8YM6TX Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2016-0.8YM6TX Details Description
Related parts for MIC2016-0.8YM6TX
FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 16POS 5.08MM OR datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM DO204AL datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 12EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 640MA 600 MOHM datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 10C BRAID 300V datasheet.pdf