Microchip Technology MIC2214-LMBML TR
MIC2214-LMBML TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2214-LMBML TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V/2.8V 10MLF
Datasheet Download
MIC2214-LMBML TR.pdf
Availability of MIC2214-LMBML TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2214-LMBML TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2214-LMBML TR
Internal Part NumberEIS-MIC2214-LMBML TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V, 2.8V
Current - Output150mA, 300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 150mA, 0.24V @ 300mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)150mA, 300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Supplier Device Package10-MLF® (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2214-LMBML TR
Related LinksMIC2214-, MIC2214-LMBML TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2214-LMBML TR Details Description
Related parts for MIC2214-LMBML TR
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 18POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONNECTION HONEYCOMB datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf