Microchip Technology MIC2775-22BM5-TR
MIC2775-22BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2775-22BM5-TR
Brief Description
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5
Datasheet Download
MIC2775-22BM5-TR.pdf
Availability of MIC2775-22BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2775-22BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2775-22BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2775-22BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesigning BLDC Motor Control
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputComplementary
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.25V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2775-22BM5-TR
Related LinksMIC2775-, MIC2775-22BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2775-22BM5-TR Details Description
Related parts for MIC2775-22BM5-TR
IC LEVEL TRANSLATOR 8BIT 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 8.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 2.92 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 34MA 145 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf