Microchip Technology MIC2785-16YFT-TR
MIC2785-16YFT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2785-16YFT-TR
Brief Description
IC VOLT MON DUAL MCRPWR 6TMLF
Datasheet Download
MIC2785-16YFT-TR.pdf
Availability of MIC2785-16YFT-TR
QUANTITY
MIC2785-16YFT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2785-16YFT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2785-16YFT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold1.62V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFQFN, 6-TMLF®
Supplier Device Package6-TMLF® (1.2x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2785-16YFT-TR
Related LinksMIC2785-, MIC2785-16YFT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2785-16YFT-TR Details Description
Related parts for MIC2785-16YFT-TR
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER MULTIPLY 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X NM datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6A TO CAT7A 10M datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf