Microchip Technology MIC2920A-12WT
MIC2920A-12WT picture photo
Mfg. Part Number
MIC2920A-12WT
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.4A TO220-3
Datasheet Download
MIC2920A-12WT.pdf
Availability of MIC2920A-12WT
QUANTITY
MIC2920A-12WT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2920A-12WT
Internal Part NumberEIS-MIC2920A-12WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2920A-12WT
Related LinksMIC292, MIC2920A-12WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2920A-12WT Details Description
Related parts for MIC2920A-12WT
LED 3MM YELLOW DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED SMD PRISM 3MM 590NM YLW datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf