Microchip Technology MIC2920A-3.3BS
MIC2920A-3.3BS picture photo
Mfg. Part Number
MIC2920A-3.3BS
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223
Datasheet Download
MIC2920A-3.3BS.pdf
Availability of MIC2920A-3.3BS
QUANTITY
MIC2920A-3.3BS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2920A-3.3BS
Internal Part NumberEIS-MIC2920A-3.3BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2920A-3.3BS
Related LinksMIC2920, MIC2920A-3.3BS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2920A-3.3BS Details Description
Related parts for MIC2920A-3.3BS
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER MECHANICAL 8POS PC MNT datasheet.pdf
IC CIRC BREAKER DUAL LV 28-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf