Microchip Technology MIC29300-3.3BU TR
MIC29300-3.3BU TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC29300-3.3BU TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3
Datasheet Download
MIC29300-3.3BU TR.pdf
Availability of MIC29300-3.3BU TR
QUANTITY
MIC29300-3.3BU TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29300-3.3BU TR
Internal Part NumberEIS-MIC29300-3.3BU TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for 5V to 3.3V Pass Regulators
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29300-3.3BU TR
Related LinksMIC29300, MIC29300-3.3BU TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29300-3.3BU TR Details Description
Related parts for MIC29300-3.3BU TR
SWITCH RAISED ACTUATOR 2 SEC 50V datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY M18 NPN 12-24V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf