Microchip Technology MIC29301-12WT
MIC29301-12WT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29301-12WT
Brief Description
IC REG LDO 12V 3A TO220-5
Datasheet Download
MIC29301-12WT.pdf
Availability of MIC29301-12WT
QUANTITY
MIC29301-12WT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29301-12WT
Internal Part NumberEIS-MIC29301-12WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29301-12WT
Related LinksMIC293, MIC29301-12WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29301-12WT Details Description
Related parts for MIC29301-12WT
IC 10-BIT FET BUS SW 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
IC 16-BIT BUS TERM ARRAY20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf