Microchip Technology MIC29310-3.3BU TR
MIC29310-3.3BU TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC29310-3.3BU TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3
Datasheet Download
MIC29310-3.3BU TR.pdf
Availability of MIC29310-3.3BU TR
QUANTITY
MIC29310-3.3BU TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29310-3.3BU TR
Internal Part NumberEIS-MIC29310-3.3BU TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)3A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29310-3.3BU TR
Related LinksMIC29310, MIC29310-3.3BU TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29310-3.3BU TR Details Description
Related parts for MIC29310-3.3BU TR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 40POS .050 SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
WALLPLUG GFCI 15/20A BLK 120V datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOT323 datasheet.pdf
NOZZLE ASSEMBLY WITH SCREEN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3795 datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf