Microchip Technology MIC29371-3.3WU-TR
MIC29371-3.3WU-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC29371-3.3WU-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.75A TO263-5
Datasheet Download
MIC29371-3.3WU-TR.pdf
Availability of MIC29371-3.3WU-TR
QUANTITY
MIC29371-3.3WU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29371-3.3WU-TR
Internal Part NumberEIS-MIC29371-3.3WU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29371-3.3WU-TR
Related LinksMIC29371, MIC29371-3.3WU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29371-3.3WU-TR Details Description
Related parts for MIC29371-3.3WU-TR
IC OPAMP VFB 120MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IND DELAY LINE 450PS 1 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 80M 64-QFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 35V 8A 8SOP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE6 M32 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf