Microchip Technology MIC2937A-3.3BT
MIC2937A-3.3BT picture photo
Mfg. Part Number
MIC2937A-3.3BT
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.75A TO220-3
Datasheet Download
MIC2937A-3.3BT.pdf
Availability of MIC2937A-3.3BT
QUANTITY
MIC2937A-3.3BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2937A-3.3BT
Internal Part NumberEIS-MIC2937A-3.3BT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2937A-3.3BT
Related LinksMIC2937, MIC2937A-3.3BT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2937A-3.3BT Details Description
Related parts for MIC2937A-3.3BT
CONN HDR XAD 24POS 2.5MM TIN TE datasheet.pdf
IC 8BIT 44.7 KSPS ADC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 6 IN 6K/1.0% datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC datasheet.pdf
330UF 16V 10X16MM 125C 3000H datasheet.pdf