Microchip Technology MIC37100-2.5WS
MIC37100-2.5WS picture photo
Mfg. Part Number
MIC37100-2.5WS
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223
Datasheet Download
MIC37100-2.5WS.pdf
Availability of MIC37100-2.5WS
QUANTITY
MIC37100-2.5WS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37100-2.5WS
Internal Part NumberEIS-MIC37100-2.5WS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37100-2.5WS
Related LinksMIC3710, MIC37100-2.5WS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37100-2.5WS Details Description
Related parts for MIC37100-2.5WS
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48VIN 16A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND 1/4" OPEN datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 64TQFP datasheet.pdf
IC LCD DRVR ROW/CLMN 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ANT WHIP WB 1/4 50-54MHZ datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT SOC-TSLINK SMPLX datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf