Microchip Technology MIC37150-2.5BR TR
MIC37150-2.5BR TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37150-2.5BR TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A SPAK-3
Datasheet Download
MIC37150-2.5BR TR.pdf
Availability of MIC37150-2.5BR TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37150-2.5BR TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37150-2.5BR TR
Internal Part NumberEIS-MIC37150-2.5BR TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSpak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37150-2.5BR TR
Related LinksMIC37150, MIC37150-2.5BR TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37150-2.5BR TR Details Description
Related parts for MIC37150-2.5BR TR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 4POS R/A .2" datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V 0.9A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 821 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 3000K SMD datasheet.pdf