Microchip Technology MIC37151-2.5WR
MIC37151-2.5WR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37151-2.5WR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A SPAK-5
Datasheet Download
MIC37151-2.5WR.pdf
Availability of MIC37151-2.5WR
QUANTITY
MIC37151-2.5WR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37151-2.5WR
Internal Part NumberEIS-MIC37151-2.5WR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37151-2.5WR
Related LinksMIC3715, MIC37151-2.5WR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37151-2.5WR Details Description
Related parts for MIC37151-2.5WR
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BANANA PLUG D-I-Y 4MM BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 50POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf