Microchip Technology MIC39100-5.0WS
MIC39100-5.0WS picture photo
Mfg. Part Number
MIC39100-5.0WS
Brief Description
IC REG LDO 5V 1A SOT223
Datasheet Download
MIC39100-5.0WS.pdf
Availability of MIC39100-5.0WS
QUANTITY
MIC39100-5.0WS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39100-5.0WS
Internal Part NumberEIS-MIC39100-5.0WS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.41V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39100-5.0WS
Related LinksMIC3910, MIC39100-5.0WS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39100-5.0WS Details Description
Related parts for MIC39100-5.0WS
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR L2293Q 4CH DRIVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 133MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf