Microchip Technology MIC39151-1.8WT
MIC39151-1.8WT picture photo
Mfg. Part Number
MIC39151-1.8WT
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5
Datasheet Download
MIC39151-1.8WT.pdf
Availability of MIC39151-1.8WT
QUANTITY
MIC39151-1.8WT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39151-1.8WT
Internal Part NumberEIS-MIC39151-1.8WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.375V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39151-1.8WT
Related LinksMIC3915, MIC39151-1.8WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39151-1.8WT Details Description
Related parts for MIC39151-1.8WT
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
1,5MM BU-STE KPL 5P datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 30A 600V datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf