Microchip Technology MIC39151-1.8WU-TR
MIC39151-1.8WU-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC39151-1.8WU-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
MIC39151-1.8WU-TR.pdf
Availability of MIC39151-1.8WU-TR
QUANTITY
MIC39151-1.8WU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39151-1.8WU-TR
Internal Part NumberEIS-MIC39151-1.8WU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.375V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39151-1.8WU-TR
Related LinksMIC39151, MIC39151-1.8WU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39151-1.8WU-TR Details Description
Related parts for MIC39151-1.8WU-TR
IC AMP RFIC 3.5GHZ 5V SOT-363 datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BANANA JACK PANEL MNT BLK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FLANGE MOUNT IEC INLET datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.1A 80 MOHM TH datasheet.pdf