Microchip Technology MIC39300-1.8WU-TR
MIC39300-1.8WU-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC39300-1.8WU-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-3
Datasheet Download
MIC39300-1.8WU-TR.pdf
Availability of MIC39300-1.8WU-TR
QUANTITY
MIC39300-1.8WU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39300-1.8WU-TR
Internal Part NumberEIS-MIC39300-1.8WU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.385V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39300-1.8WU-TR
Related LinksMIC39300, MIC39300-1.8WU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39300-1.8WU-TR Details Description
Related parts for MIC39300-1.8WU-TR
REGULATOR 3.3V 2A ADJ 12PSIP VRT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 50A 690V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 1A 600V TH datasheet.pdf
RES SMD 161 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
A22TK-2RL-03-K01 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 8 OUTLET 6FT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf