Microchip Technology MIC39301-1.8WU-TR
MIC39301-1.8WU-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC39301-1.8WU-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5
Datasheet Download
MIC39301-1.8WU-TR.pdf
Availability of MIC39301-1.8WU-TR
QUANTITY
MIC39301-1.8WU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39301-1.8WU-TR
Internal Part NumberEIS-MIC39301-1.8WU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.385V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39301-1.8WU-TR
Related LinksMIC39301, MIC39301-1.8WU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39301-1.8WU-TR Details Description
Related parts for MIC39301-1.8WU-TR
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 350mA (Switch) Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf