Microchip Technology MIC39500-2.5WU
MIC39500-2.5WU picture photo
Mfg. Part Number
MIC39500-2.5WU
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 5A TO263-3
Datasheet Download
MIC39500-2.5WU.pdf
Availability of MIC39500-2.5WU
QUANTITY
MIC39500-2.5WU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39500-2.5WU
Internal Part NumberEIS-MIC39500-2.5WU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39500-2.5WU
Related LinksMIC3950, MIC39500-2.5WU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39500-2.5WU Details Description
Related parts for MIC39500-2.5WU
RECT BRIDGE 15A 800V WIRE LEADS datasheet.pdf
IC CTLR HOTSWAP POS 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CONT 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PLG SKT INSERT 3#22 PUR 12' datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR054F110O K datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf