Microchip Technology MIC3975-1.65YMM
MIC3975-1.65YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC3975-1.65YMM
Brief Description
IC REG LDO 1.65V 0.75A 8MSOP
Datasheet Download
MIC3975-1.65YMM.pdf
Availability of MIC3975-1.65YMM
QUANTITY
MIC3975-1.65YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC3975-1.65YMM
Internal Part NumberEIS-MIC3975-1.65YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.65V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC3975-1.65YMM
Related LinksMIC3975, MIC3975-1.65YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC3975-1.65YMM Details Description
Related parts for MIC3975-1.65YMM
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 250KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.5A TO-220CP datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO213AB datasheet.pdf
CRIMPER datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 240VAC DC datasheet.pdf