Microchip Technology MIC49500-0.9WU TR
MIC49500-0.9WU TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC49500-0.9WU TR
Brief Description
IC REG LDO 0.9V 5A TO263-7
Datasheet Download
MIC49500-0.9WU TR.pdf
Availability of MIC49500-0.9WU TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC49500-0.9WU TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC49500-0.9WU TR
Internal Part NumberEIS-MIC49500-0.9WU TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMIC49500 Devices 01/Oct/2013
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.9V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)0.29V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - Input1.4 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)5.5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageTO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC49500-0.9WU TR
Related LinksMIC49500, MIC49500-0.9WU TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC49500-0.9WU TR Details Description
Related parts for MIC49500-0.9WU TR
MODULE PWR ENTRY DL FUSE 250V datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 14POS datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2500VDC DRAWING T5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 63VDC RDL datasheet.pdf