Microchip Technology MIC5013YM
MIC5013YM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5013YM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER MOSF HI/LO SIDE 8SOIC
Datasheet Download
MIC5013YM.pdf
Availability of MIC5013YM
QUANTITY
MIC5013YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5013YM
Internal Part NumberEIS-MIC5013YM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDriving Halogen Lamps
Using the MIC5010 Family in Automobile Alarm Systems
Solid State Circuit Breakers
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHigh or Low Side
Input TypeNon-Inverting
Delay Time60µs
Current - Peak-
Number of Configurations1
Number of Outputs1
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Voltage - Supply7 V ~ 32 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5013YM
Related LinksMIC5, MIC5013YM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5013YM Details Description
Related parts for MIC5013YM
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 1/2W L BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC COLOR SENSOR DGTL PROGR 6-DFN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
ULTIMATE ID HORIZONTAL SLOPE datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf