Microchip Technology MIC5159-1.8YM6-TR
MIC5159-1.8YM6-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5159-1.8YM6-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear Transistor Driver
Brief Description
IC REG CTRLR SGL 1.8V SOT23-6
Datasheet Download
MIC5159-1.8YM6-TR.pdf
Availability of MIC5159-1.8YM6-TR
QUANTITY
MIC5159-1.8YM6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5159-1.8YM6-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5159-1.8YM6-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear Transistor Driver
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypePositive Fixed
Number of Outputs1
Current - Supply10mA
Voltage - Input1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5159-1.8YM6-TR
Related LinksMIC5159-, MIC5159-1.8YM6-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5159-1.8YM6-TR Details Description
Related parts for MIC5159-1.8YM6-TR
IC REG LDO 12V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD GREEN datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf