Microchip Technology MIC5200-5.0BM
MIC5200-5.0BM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5200-5.0BM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5200-5.0BM.pdf
Availability of MIC5200-5.0BM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5200-5.0BM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5200-5.0BM
Internal Part NumberEIS-MIC5200-5.0BM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5200-5.0BM
Related LinksMIC520, MIC5200-5.0BM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5200-5.0BM Details Description
Related parts for MIC5200-5.0BM
CAP CER 4PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V 1111 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED SHLD 500' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
12 V SLA BATTERY CAPACITY ANALYZ datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf