Microchip Technology MIC5200-5.0BMM-TR
MIC5200-5.0BMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5200-5.0BMM-TR
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.1A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5200-5.0BMM-TR.pdf
Availability of MIC5200-5.0BMM-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5200-5.0BMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5200-5.0BMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5200-5.0BMM-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5200-5.0BMM-TR
Related LinksMIC5200-, MIC5200-5.0BMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5200-5.0BMM-TR Details Description
Related parts for MIC5200-5.0BMM-TR
DIODE GEN PURP 70V 200MA DO35 datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 350MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT SMD 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 12A 250V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C S 18" YEL JACKP NI datasheet.pdf