Microchip Technology MIC5203-4.7BM5-TR
MIC5203-4.7BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5203-4.7BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 4.7V 80MA SOT23-5
Datasheet Download
MIC5203-4.7BM5-TR.pdf
Availability of MIC5203-4.7BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5203-4.7BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5203-4.7BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5203-4.7BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.7V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5203-4.7BM5-TR
Related LinksMIC5203-, MIC5203-4.7BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5203-4.7BM5-TR Details Description
Related parts for MIC5203-4.7BM5-TR
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
IC MON SUPP QUAD OPEN DRN 10MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 80 POS PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO41 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A DDPAK datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 16POS datasheet.pdf
RES 545 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf