Microchip Technology MIC5209-3.6BM
MIC5209-3.6BM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5209-3.6BM
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5209-3.6BM.pdf
Availability of MIC5209-3.6BM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5209-3.6BM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5209-3.6BM
Internal Part NumberEIS-MIC5209-3.6BM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5209-3.6BM
Related LinksMIC520, MIC5209-3.6BM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5209-3.6BM Details Description
Related parts for MIC5209-3.6BM
IC DAC 12BIT OCTAL BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 50NS 32-PLCC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 20A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM datasheet.pdf