Microchip Technology MIC5209-4.2YS
MIC5209-4.2YS picture photo
Mfg. Part Number
MIC5209-4.2YS
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.5A SOT223
Datasheet Download
MIC5209-4.2YS.pdf
Availability of MIC5209-4.2YS
QUANTITY
MIC5209-4.2YS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5209-4.2YS
Internal Part NumberEIS-MIC5209-4.2YS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5209-4.2YS
Related LinksMIC520, MIC5209-4.2YS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5209-4.2YS Details Description
Related parts for MIC5209-4.2YS
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 5ROW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 5000' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 221K OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MOD RF DATA TXRX 868MHZ PRO datasheet.pdf