Microchip Technology MIC5210-3.6BMM-TR
MIC5210-3.6BMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5210-3.6BMM-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5210-3.6BMM-TR.pdf
Availability of MIC5210-3.6BMM-TR
QUANTITY
MIC5210-3.6BMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5210-3.6BMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5210-3.6BMM-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5210-3.6BMM-TR
Related LinksMIC5210-, MIC5210-3.6BMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5210-3.6BMM-TR Details Description
Related parts for MIC5210-3.6BMM-TR
JUMPER-H1504TR/A3049L/H1504TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SINGLE PRESET LCD TIMER 115V datasheet.pdf