Microchip Technology MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
MIC5211-2.5/3.3BM6-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V/3.3V SOT23-6
Datasheet Download
MIC5211-2.5/3.3BM6-TR.pdf
Availability of MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5211-2.5/3.3BM6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V, 3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 50mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
Related LinksMIC5211-2., MIC5211-2.5/3.3BM6-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5211-2.5/3.3BM6-TR Details Description
Related parts for MIC5211-2.5/3.3BM6-TR
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 22A TO247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
JACK SCREW WHITE 717571000 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf