Microchip Technology MIC5213-3.3YC5-TR
MIC5213-3.3YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5213-3.3YC5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70-5
Datasheet Download
MIC5213-3.3YC5-TR.pdf
Availability of MIC5213-3.3YC5-TR
QUANTITY
MIC5213-3.3YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5213-3.3YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5213-3.3YC5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSilver Bonding Wire 22/Jul/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesTeeny™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5213-3.3YC5-TR
Related LinksMIC5213-, MIC5213-3.3YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5213-3.3YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5213-3.3YC5-TR
RES SMD 48.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 0.732 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
METER CLAMP 4-20MA LOOP TESTER datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 1/2" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 740MA 338 MOHM datasheet.pdf