Microchip Technology MIC5216-3.6BM5-TR
MIC5216-3.6BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5216-3.6BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5216-3.6BM5-TR.pdf
Availability of MIC5216-3.6BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5216-3.6BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5216-3.6BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5216-3.6BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C