Microchip Technology MIC5219-3.3BML-TR
MIC5219-3.3BML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5219-3.3BML-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6MLF
Datasheet Download
MIC5219-3.3BML-TR.pdf
Availability of MIC5219-3.3BML-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5219-3.3BML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5219-3.3BML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5219-3.3BML-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5219-3.3BML-TR
Related LinksMIC5219-, MIC5219-3.3BML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5219-3.3BML-TR Details Description
Related parts for MIC5219-3.3BML-TR
HOOK-UP SOLID 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144BGA datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM CHN BS TIN datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 278VC DO13 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf