Microchip Technology MIC5219-3.6YM5-TR
MIC5219-3.6YM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5219-3.6YM5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5219-3.6YM5-TR.pdf
Availability of MIC5219-3.6YM5-TR
QUANTITY
MIC5219-3.6YM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5219-3.6YM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5219-3.6YM5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSilver Bonding Wire 22/Jul/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5219-3.6YM5-TR
Related LinksMIC5219-, MIC5219-3.6YM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5219-3.6YM5-TR Details Description
Related parts for MIC5219-3.6YM5-TR
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS STR datasheet.pdf
POLYSWITCH RXE SERIES 0.17A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
FOOT SWITCH PLASTIC2XNO+NC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GEAR HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf