Microchip Technology MIC5231-2.85BM5-TR
MIC5231-2.85BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5231-2.85BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 10MA SOT23-5
Datasheet Download
MIC5231-2.85BM5-TR.pdf
Availability of MIC5231-2.85BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5231-2.85BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5231-2.85BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5231-2.85BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output10mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3.5 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5231-2.85BM5-TR
Related LinksMIC5231-2, MIC5231-2.85BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5231-2.85BM5-TR Details Description
Related parts for MIC5231-2.85BM5-TR
JUMPER-H1507TR/A2015R/X 2" datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 240MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CIR 10C 10#16 FR SKT RECP datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO055F055O LDMK. datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf