Microchip Technology MIC5236-1.8BM-TR
MIC5236-1.8BM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5236-1.8BM-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5236-1.8BM-TR.pdf
Availability of MIC5236-1.8BM-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5236-1.8BM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5236-1.8BM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5236-1.8BM-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5236-1.8BM-TR
Related LinksMIC5236-, MIC5236-1.8BM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5236-1.8BM-TR Details Description
Related parts for MIC5236-1.8BM-TR
ACCELEROMETER TRPL AXIS 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf