Microchip Technology MIC5236-2.5YM
MIC5236-2.5YM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5236-2.5YM
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5236-2.5YM.pdf
Availability of MIC5236-2.5YM
QUANTITY
MIC5236-2.5YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5236-2.5YM
Internal Part NumberEIS-MIC5236-2.5YM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5236-2.5YM
Related LinksMIC523, MIC5236-2.5YM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5236-2.5YM Details Description
Related parts for MIC5236-2.5YM
RELAY REED DPDT 250MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE CLAMP datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR 45110 SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf