Microchip Technology MIC5237-2.5YU
MIC5237-2.5YU picture photo
Mfg. Part Number
MIC5237-2.5YU
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO263-3
Datasheet Download
MIC5237-2.5YU.pdf
Availability of MIC5237-2.5YU
QUANTITY
MIC5237-2.5YU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5237-2.5YU
Internal Part NumberEIS-MIC5237-2.5YU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5237-2.5YU
Related LinksMIC523, MIC5237-2.5YU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5237-2.5YU Details Description
Related parts for MIC5237-2.5YU
LED WEDG BASE T1-3/4 24V WHT DIF datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1KVDC 2DIP datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 21C S 3" RBW JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf