Microchip Technology MIC5237-3.3YU-TR
MIC5237-3.3YU-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5237-3.3YU-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO263-3
Datasheet Download
MIC5237-3.3YU-TR.pdf
Availability of MIC5237-3.3YU-TR
QUANTITY
MIC5237-3.3YU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5237-3.3YU-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5237-3.3YU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5237-3.3YU-TR
Related LinksMIC5237-, MIC5237-3.3YU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5237-3.3YU-TR Details Description
Related parts for MIC5237-3.3YU-TR
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS VERT .100 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DSUB 37 M CRIMP TOOL G TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf